Shoh u she’riyatda, Hirotda vazir,
Va lekin sevgiga bir umr asir,
O‘tsa ham, kutmoqda, mana, besh asr,
Bibim, qaylardasiz, bibijon, keling!
Hazrat Navoiyning “Kecha kelgumdir debon ul sarvi gulro‘ kelmadi” g‘azalining zohiriy-majoziy ma’nosi asos qilib olingan, umrini toqlikda o‘tkazgan zotning intizorligi izhor etilgan go‘zal she’r edi bu. Janub taraflarga xos bo‘lgan “bibijon” ifodasi she’rga ayricha ruh baxsh etgan, ehtimol, adib qalbiga xush yoqqandir. Biz uchun ustozlar maqomida bo‘lgan Muhammad Rahmonning “Muvozanat” she’riy kitobi shundan so‘ng nashr etildi va qo‘lma-qo‘l bo‘lib ketdi. Men to‘plamdan avvalo “Bibijon”ni topib o‘qigandim. Shukur aka she’rning ruhini ilg‘ar va yaxshi satrlarni zakovat bilan ajratar edi.
“OG‘IR TOSH KO‘CHSA”
Universitetni bitirib, “Yosh gvardiya” nashriyotida ishlab yurganimda Shukur Xolmirzaning “Og‘ir tosh ko‘chsa” hikoyalar to‘plami bosildi. Jug‘rofiya kitoblariga o‘xshatib muqova ishlangan, holbuki, “Og‘ir tosh ko‘chsa”dan murod boshqa: asarda bu mazlum, tahqirlangan xalq qo‘zg‘olsa, o‘z erk-u huquqini qo‘lga kirita oladi, degan g‘oya yashirin edi. Ilgari “Guliston” jurnalida bosilgan va yoshlar o‘rtasida mashhur bo‘lgan “Qadimiy Baqtriya tuprog‘ida” degan esse ham kitobdan o‘rin olgandi.
Bir kuni bir ish yuzasidan bosh muharrir Erkin Vohid huzurida bo‘lib qoldim. Shunda u kishiga “Uzlit”dan, ya’ni sho‘ro nayranglaridan bo‘lmish “Matbuotda davlat sirlarini saqlash boshqarmasi”dan qo‘ng‘iroq bo‘lib qoldi. Asarni o‘qigan senzor Shukur Xolmirza haqida surishtirdi. Erkin aka: “Shukur Xolmirzayev juda iste’dodli, xalq sevgan, ayniqsa, yoshlar yaxshi ko‘rgan mashhur yozuvchi”, deb javob berdi. Keyin esse haqida so‘z ketib, senzor bu asarni bosish xatarli ekanligini aytdi. Ularning tahdidi oldida hamma nochor edi. Holbuki, kitob, hatto muqovasi ham necha minglab nusxada bosilib bo‘lgan. Esse kitobdan chiqarib tashlandi, sanoq tartibi buzilgan sahifalar qayta bosildi, muqovadagi “Narxi 90 t.” yozuvi ustiga qora bo‘yoq urilib, ostidan 80 t. qilib o‘gartirildi.  Nashriyot vakili bo‘lganim uchun asarning ilk to‘liq sahifalari menda saqlanib qolgan edi. Bir necha vaqtdan keyin “Qadimiy Baqtriya tuprog‘ida” essesi kiritilgan o‘sha to‘liq nusxani muqova qildirib, Shukur akaga hadya qildim. Adibning bunday quvonganini kam ko‘rganman. Kelgan har bir ahli dil insonga buni gapirar edi.  Bu kichik voqeada so‘zdan, kitobdan, qalam ahlidan qo‘rqadigan, xalqning o‘zligini anglashidan hayiqadigan mustabid bir tuzumning zolimona ahvoli yashirin edi.
AFG‘ON URUSHIDAN QAYTISH
Shukur akaning otalik tuyg‘usiga tegishli bir voqea. Sovet-Afg‘on urushi bo‘lgan yillar. Do‘rmondagi Ijod uyida edik. U yer Shukur akaning doimiy manzili bo‘lib qolgan. Bir kuni hovlidan dahlizga kirsam, Shukur aka meni izlab turgan ekan. G‘oyat ruhiy-ma’naviy holati o‘zgargan, hayajonini bosishga uringan holatda, entikib: “Mirzajon! Jamshid Afg‘ondan qaytdi!” – dedi. Shukur akada bunday holat deyarli bo‘lmas edi. Hayajondan qo‘llari titrayotir. Quchoqlashib, qutlashdik. Urush o‘ta mudhish bo‘lib, tinmay o‘zbekistonlik askarlar o‘ligi joylangan tobutlar kelar, har kim o‘z jigargo‘shasini xavf va umidvorlik bilan kutar edi. Shukur aka dardi, qo‘rquvi, nolasini ichga yutgan holda ikki yilga yaqin mardona kutdi. U kishi ba’zan: “O‘g‘lim harbiy xizmatga – Afg‘onga jo‘nayotgan paytida: “O‘g‘lim! O‘lma! O‘lsang, otangni kuydirasan!” – dedim”, der edi. Urushda o‘lish yoki qolish bandaning ixtiyorida emasligini hamma biladi. Lekin bu Shukur akaning ham nidosi, ham duosi, ham qo‘rquvi, ham umidi edi!
Nihoyat, “Jiguli”sini o‘t oldirdi, birga shaharga ─ “Bolalar dunyosi” ortidagi uyiga jo‘nadik: “Mirzajon! Yo‘lni menga aytib-aytib boring, meni turtib turing. Fikrim joyida emas!” – derdi. Har bir burilishda, yo‘lchiroqlarda Shukur akani ogohlantirib borar edim. Yetdik. Liftda sakkizinchi qavatga ko‘tarildik, kirdik. Ostonadan o‘g‘lini ko‘rishi bilan: “Jam!” degan bir nido yurak-yuragidan otilib chiqdi. Uni bag‘riga bosib uzoq turdi. Shukur aka dasturxon boshida o‘g‘lining qo‘lini bot-bot qo‘liga olar, goh ko‘ksiga, goh lablariga bosar, quvonchi, hayajoni va otalik tuyg‘ularini yashira olmas edi. Nazarimda, o‘g‘lining urushdan sog‘ qaytgani tush emas, haqiqat ekaniga ishonch hosil qilgunicha bu hol davom etdi. Ilgari Shukur aka “Yur, tog‘larga ketamiz” degan qissasini xuddi shu uyda, ko‘p varaqli umumiy daftarga yozganini ko‘rganman.
ADIBNING VATANSEVAR QALBI
Har bir adibning qalbi, ma’naviyati, axloqi, tabiati, shubhasiz, uning asarlarida aks etadi. Zotan, Shukur aka yozgan: “Biron-bir kitobimni qo‘lingga olsang, undan mening siymom ko‘rinishi aniq” (“Ena qizim Sayyorajon!”).
Shukur akaning hadsiz vatansevarligini gapirdik. “Yozuvchi” degan xotira-hikoyasida: Odil Yoqubov mening tug‘ilib o‘sgan yurtimga qanday nazar bilan qarar ekan, degan qayg‘usini bayon etadi adib.
Mana, ular mashinada Boysunga kirib borishyapti: “Odil aka oldinda ─ shofyorning yonida o‘tiripti… Men u kishining ortida o‘tiribman. Hayajondaman: yurtimni ko‘rayotganim, uning aziz manzaralariga ko‘zim tushayotgani va bundan hadsiz quvonayotganim uchungina emas, ilk qissasi “Tengdoshlar”ni o‘qiboq, mehrim tushib qolgan, ehtimolki, yurtimni sevishga kuchliroq turtki bo‘lgan va balki qo‘lga qalam olishga-da undagan omillardan biri bo‘lgan asarlarini sevgan adibimga ham yoqishini, aytganim ─ ushbu manzaralar yoqishini istab-tilab hayajonlanaman…”.
Shukur aka yana quyiroqda: “E, Xudo, u kishi ham mening yurtimni sevib qolsinlar-da! O‘zlariniki kabi…” – deydi.
Shukur akaninng vatansevar qalbi ana shu!
Bu qisqa ifodadan xulosalar chiqaraman:
Demak, Vatanni kuchliroq sevish uchun ham insonga turtki kerak.
Demak, vatanparvarlikning, Vatanni sevishning ham ustozi bo‘ladi.
Demak, Vatanni sevish bilan birga uni boshqalarga sevdirishni ham bilish va bunga urinish kerak.
Vatan sevgisi so‘zda ham, amalda ham, asarlarda ham soxtalikdan xoli, samimiy bo‘lishi kerak.
Aziz mehmon Shukur Xolmirza tug‘ilib o‘sgan hovliga tushgach, ota-onalari, ukalari bilan tanishib: “Shunday yaxshi onamiz bor ekan, otamiz bor ekan”, deydi. Bu boshqa voqeani adibning yodiga soladi: “U kishining “onamiz, otamiz” deb, bularni-da o‘ziniki qilib gapirishi menga moyday yoqadi. Yo‘q, titratadi va xayolimning qatidan Uchqun Nazarov shu dargohga qadam qo‘yganida, onamni menga o‘xshab: “Ena” deb atagani va bundan ko‘zimga yosh kelayozgani esimga tushadi: illo men do‘stimning onasini u kabi: “Aya”, deyman”…
Shukur akaning muhabbatli qalbi ana shu. Demak, do‘stning do‘stga mehr-muhabbati uning yaqinlariga bo‘lgan munosabatida aks etar ekan. Bu g‘oyat teran va nozik ifodalardir. Uchqun Nazarov uning yurtida, uning uyida, uning onasini “Ena” dedi. “Men o‘g‘lingizning birodariman, aka-ukamiz, sizga farzanddekmiz” demoqchi bo‘ldi. Shukur aka bundan yig‘layozdi. Shukur akaning mehrga mushtoq, g‘amgin qalbi ana shu.
“EH, BIR KICHIK HUJRA BO‘LSAYDI…”
Shukur aka bo‘sh qoldim deguncha Do‘rmondagi bir parcha yerini obod qilishga urinar, qasr, ko‘shk, ziynat, marmar bilan emas, turli gullar, giyohlar, binafshalar, iforlar, lolalar bilan obod qilishga tirishar edi. Boysun lolalarini keltirib ekar, u yerni Boysunning bir parchasi qilishga urinar edi. Holbuki, majoziy va haqqoniy ma’noda: “Kiyik o‘t tog‘da o‘sgani ma’qul” deb 1966-yildayoq o‘zi aytib qo‘ygan (“Yovvoyi gul” hikoyasi).
Har gal bog‘ yonidan o‘tsam, adibning Lev Tolstoy haqidagi ushbu jumlasi yodimga tushardi: “Eh, unga 100 million dehqoni bor ulug‘ mamlakatning bir pana go‘shasida bir kichik hujra bo‘lsaydi…”.
Keyinroq, nasib etib, bu mo‘‘jaz bog‘ chetida Shukur aka o‘ziga bir hujra qurib oldi: bir uy, kichik dahliz va bir ayvonchadan iborat. O‘tgan adiblarning uy-muzeylari bor. Shukur akaning “Uy-muzeyi” ─ uning qalbi, asarlaridir.
Biz bu mo‘jaz bog‘da turli mavzularda uzoq, erkin suhbatlar qilardik. Boshqalar ham.
SO‘Z BILAN CHIZILGAN SIYMO
Bir kuni:
─ Islomda surat chizish bormi? – deb qoldi.
─ Nima demoqchisiz, Shukur aka? – dedim.
─ Imom Termiziyning “Shamoyili Muhammadiya” asarida hazrati Payg‘ambarning (alayhissalom) butun siymolari: yuzlari, boshlari, sochlari, sochlarining farqlari, halqalari, peshonalari, ko‘zlari, kipriklari, qoshlari, hatto, ranglari, yelkalari, qadamlari ─ barcha tafsiloti bilan aniq “chizib” ─ tasvirlab berilgan-ku! Bu surat emasmi! – dedi.
Darhaqiqat, Hazrat Ibrohim ibn Muhammad, hazrati Ali raziyallohu anhuning nabiralari, bobolaridan bayon qilgan hadisda: “Ikki ko‘zlari nihoyatda qora va kipriklari nihoyatda uzun” ekanligi, “ikki kiftlarining o‘rtasida muhri nubuvvat, ya’ni payg‘ambarlik muhri bor”ligi, “o‘zlari hammadan ziyoda saxiy dillik zot” bo‘lib, “hammadan ziyoda rost so‘zlaguvchi, muloyim tabiatli va xonadoni sharafli bir zot” ekanliklari, “kimiki janobni birdan ko‘rib qolsa, haybatlari bosishi, kimiki yaxshi tanib, suhbatlariga musharraf bo‘lsa, diydorlariga va suhbatlariga oshiq bo‘lib qolishi” bildirilgan, hazrat imom Hasan raziyallohu anhu bayon qilgan hadisda ham: “Muqaddas chehralari o‘n to‘rt kechalik oy kabi duraxshon” bo‘lib, “peshonalari keng va kushoda, qoshlari egilgan bo‘lib, ingichka va qalin, bir-biridan alohida va qo‘shilmagan” ekanligi aniq-tiniq tasvirlangan edi.
Adib hadislardagi tasvirlarga bunchalik sinchkovlik va diqqat bilan qarab, undan surat namunasini ko‘rganiga shu qadar hayratda qoldimki, javob berolmadim. Biroz vaqtdan keyin:
─ Bu mo‘yqalam va moybo‘yoq bilan emas, so‘z bilan chizilgan siymo! – dedim.
“So‘z bilan” deyishim Shukur akaga juda yoqdi, tabassumi va e’tirofini yashirmadi.
“HECH KIMGA EGILMAGAN BOSH YARATGAN ZOTGA EGILDI...”
Bir kuni Shukur aka odatdan tashqari keskin va tajang holda:
─ Siz menga “tushuntirib” bering-chi, Qur’onda tasvirlangan ─ ostidan anhorlar oqib turadigan jannatlar, soya-salqin joylar issiq o‘lkalarda yashaydigan insonlar uchun orzu-istak bo‘lishi tabiiy, lekin abadiy qorlik va muzliklarda yashaydigan xalqlar uchun bu soya-salqinlarda nima murod bor?!” – dedi. Bu sarkash savoldan dilim ranjidi, lekin o‘zimni bosib:
─ Shukur aka! Issiq o‘lkalarda yashaydigan xalqlar uchun u manzillar soya-salqin joylar sifatida orzu-istakdir, lekin abadiy qorliklarda yashaydigan xalqlar uchun xuddi shu oqar daryolar, soya-salqinlar ular hamisha orzu qiladigan issiq-iliq manzillar bo‘lib qoladi! – dedim.
Adib qattiq ta’sirlandi va qalb e’tirofini izhor etadigan go‘zal bir so‘z aytdi. Afsus, u so‘z yodimdan chiqdi. Keyin ilova qilib: “Behad pishiq, behad mantiqli va mustahkam ishlangan ekan”, – deb qo‘ydi.
Shukur aka ilk bor ibodatni boshlaganida Shukur Qurbon qutlov she’ri yozdi, unda: “Hech kimga egilmagan bosh yolg‘iz Allohga egildi” degan mazmunda satrlar bor edi. Shukur aka bu ta’rifda o‘z tiynati-tabiatini ko‘rib, mamnun bo‘ldi.
ESHONI SUDUR VOQEASI
Adibning o‘z asarlariga va muxlis-kitobxon fikriga munosabati haqida g‘aroyib bir misol.
Vaqtida Abror Hidoyat nomidagi yosh tomoshabinlar teatrida Shukur Xolmirzaning “Ziyofat” va “Qora kamar” dramalari sahnalashtirildi, juda muvaffaqiyat va shuhrat qozondi. Ayniqsa, “Qora kamar” xalqqa o‘zligini tanitadigan, insonlarni uyg‘otadigan, chin ma’nosi bilan xalqni o‘z ozodligi va mustaqilligi yo‘lida kurashga undaydigan tagdor asar edi. Ikki asarni ham Bahodir Yo‘ldoshev sahnalashtirdi.
“Qora kamar” ko‘p martalab sahnada qo‘yilganidan keyin, bir kuni Shukur akaning mo‘jaz bog‘ida shu haqda suhbatlashib qoldik. U kishi gapni qabul qiladigan kayfiyatda emas edi-yu, lekin men gapirishga bundan ortiq mavrid topolmasligimni o‘ylab, ba’zi fikrlarimni aytdim.
─ Shukur aka, – dedim, ─ “Qora kamar”ning so‘ngida Eshoni Sudurning o‘z-o‘zini otib o‘ldirishi voqelikdan yiroq.
Shukur akaning avval jahli chiqdi va hech tushunmaydigan odamga achchiq qilgandek:
─ Adabiyotda badiiyat, badiiy to‘qima degan gaplar bor, okasi! – dedi. Gap ohangi bilan meni “ezib” qo‘ymoqchidek tuyuldi.
─ To‘g‘ri, – dedim, ─ lekin badiiy to‘qima hayotning mantig‘iga asoslanishi kerak emasmi? “Dengiz yoqalab chopayotgan olapar” haqida: “Dengizning sho‘r suvini olib, chuchutib ishlatish allaqachon kashf etilgan ekan, bu bilan yozuvchining suyangan tirgagi puchakka chiqadi!” – degan emasmidingiz? – dedim.
Bu gapim adibni yumshatdi, erkaligimni ko‘taradigan holatga qaytdi.
─ Gapiring! – dedi menga huquq berib. Men fursatdan foydalanib, uzmay, tez-tez gapirib qoldim:
─ Birinchidan, prototip ─ Eshoni Sudur tarixiy shaxs, u zot o‘z-o‘zini o‘ldirmaganini hamma biladi. U kishini bosqinchi dushmanlar otib o‘ldirgan, qabri Boysunda turibdi. Bu haqda arxivlarda ham ma’lumotlar bor. Ikkinchidan, islomda o‘z-o‘zini o‘ldirish yo‘q, Eshoni Sudurdek ma’naviy rahnamo sizning asaringizda buni bilmasligi aqlga to‘g‘ri kelmaydi. Uchinchidan, “Oxiratim kuydi” deyish iymonli odam uchun durust emas. Oxirat dunyoning mol-dunyosi emaski, uning kuyganiga inson osongina rozi bo‘lsa! To‘rtinchidan, Eshoni Sudur ─ eshon, ya’ni Payg‘ambar avlodi. Hazrati Payg‘ambarimiz alayhissalom: “Mening avlodlarim yaxshilikka qaytmasdan turib, dunyodan ketmaydi”, deganlar. Bu: ular iymon va tavba bilan olamdan o‘tadi, degani. Payg‘ambarzoda bo‘lgan bir shaxsning o‘z-o‘zini otishi bu hadisga zid. Beshinchidan, modomiki, asarda u o‘ziga o‘limni ravo ko‘rar ekan, so‘nggi imkoniyati qolguncha bosqinchi dushman bilan kurashib o‘lmaydimi? Nimaga eng go‘zal qahramonni bekordan-bekorga “o‘ldirasiz”?! Axir, Quyun qo‘rboshi nima degan edi? “Vatan qo‘ldan ketganiga oldinroq ishonganimda, oldinroq o‘zim tushib borar edim (bosqinchilar qarshisiga). Shahid ketishga nima yetsin”, demaganmidi?! Denovda, xalq ko‘zi o‘ngida otib o‘ldirilmaganmidi?! – dedim.
Quyun qo‘rboshi ─ “Tabassum” hikoyasidan, Vatan ozodligi uchun bosqinchilar bilan kurashgan mard, jasur qahramon timsoli. Uni eslatganim Shukur akani biroz yumshatsa-da, “jahl qilgan” bo‘lib:
─ E, yaramas! – dedi. Keyin jim qoldi. Ichdan bu gaplarni tafakkur qilayotgani sezilib turardi. Lekin javob bermadi. Bir sabab bilan gapimiz tugab, men o‘z g‘aribona bog‘-hovlimga chiqib ketdim.
Ertasi ertalab Shukur aka ovoz berib meni chaqirib qoldi. Chiqsam, darboza oldida o‘ychan turibdi.
─ Mirzajon! Meni o‘yga toldirib qo‘ydingiz! Bahodir (Yo‘ldoshev) ham: “Boshqa yechim topsakmikin, Shukur aka?” – degich edi. Bir gal: “Eshonni passiv qilib qo‘ymadikmi?” – degandek ham bo‘luvdi. Lekin “sahna” bundan ortig‘iga chidamas edi-da!.. Bu yog‘i ham bor. Endi asarning sahnadan tushadigan payti ham kelib qoldi…
Yana bir gal meni suhbatga chaqirdi va:
─ Men buni o‘ylashim kerak! – dedi. Lekin sahnada boricha qoldi, yozuvda qayta ishladimi-yo‘qmi ─ men bundan bexabar qoldim. Shukur akaning asar yechimi haqida uzoq tafakkur qilgani aniq edi. Ikkimizning oramizda bo‘lib o‘tgan bu gapni keyinroq Eshqobil Shukurga aytdim. U kishiga ozor berib qo‘ymadimmi, deb xijolatda ham yurdim. Lekin Shukur aka adabiyot qayg‘usidagi odam bo‘lgani uchun aslo xafalik oshkor etmadi.
SIRDARYO XOTIRASI
Shukur aka o‘ziga xos hayoli inson edi. Birov asarini, biror xislatini maqtasa yoki biror qilmishini ayblasa, uyalardi. Usmon Azim ko‘p hazil qilar edi.
Bir kuni Umrzoq O‘ljaboev bilan Akram Kattabekov Sirdaryo pedagogika institutida Shukur Xolmirzayev ijodiga bag‘ishlangan anjuman tashkil etishdi. Usmon Azim, Erkin A’zam, Nodir Normat, kamina ─ har birimiz adibning o‘ziga xos fe’llari, xislatlari haqida mutoyibalar qo‘shib gapirdik. Shukur aka avval uyalib-qimtinib turdi. Keyin berilib quloq sola boshladi. Anjumandan keyin:
─ Men avval so‘zlaringizdan tortinib, uyalib turdim. Keyin Shukur Xolmirzayev degan bir shaxsning obrazi chizilayotganini ko‘rib, go‘yo sizlar boshqa bir odam haqida gapirayotgandek, beixtiyor berilib eshitib ketibman! – dedi.
ADABIYOT O‘LADIMI?..
O‘zbekiston istiqlolining dastlabki yillarida “xo‘jalik hisobi”, “bozor iqtisodiyoti” degan masalalar o‘rtaga chiqib, go‘yo adabiyot uchun bir to‘xtash xavfi paydo bo‘ldi. Hatto ba’zi imkoni bor yozuvchilar “o‘z hisobidan” kitoblarini nashr eta boshladi. Shunda matbuotda “Adabiyot o‘ladimi?” degan mavzuda bahs-munozaralar bo‘ldi. Chunki o‘z-o‘zini boshqarish, pulning ustun bo‘lishi haqida gaplar ko‘paygan edi. Shukur Xolmirza mavzuning yetakchi jonkuyari bo‘ldi. Bir kuni yana “O‘zbekiston adabiyoti va san’ati” gazetasida suhbat-maqolasi bosildi. Men Do‘rmonga bordim. Bir parcha bog‘ining ichida ishlab yurgan ekan. Bog‘ yonidan o‘tarkan, yo‘l-yo‘lakay tovush berib: “Shukur aka! Pul adabiyotni o‘ldirmaydi!” – deb hayqirdim. Maqolasini o‘qib, g‘oyasini uqqanimni darhol fahmladi. Bog‘ ichida turib, qo‘llarini ko‘tarib, tovushsiz chapak chalib olqishlagan bo‘ldi, chapagi faqat ishorat edi. Shukur aka biror narsani xushlasa yoki unga tan bersa, tovushsiz chapak chalib, olqishlar edi. Shundan so‘ng, o‘n yildan ortiq vaqtda ham birorta kitobi nashr etilmadi. Adib dardini ichiga yutib, sabr qildi. Faqat 2003-yildan boshlab uch jildlik hikoyalar to‘plami chop etildi.
SHAFQATLI VA SHAFQATSIZ KITOBXON
Adib tinimsiz ijod qilish bilan birga O‘zbekiston Milliy universiteti filologiya fakulteti huzuridagi Oliy adabiyot kursida adabiy darslar, suhbatlar o‘tkazar, shunga o‘zini haqdor sanar va shundan mamnun edi.
Shukur Xolmirza tiynatida men kuzatgan hollar: u ham shafqatli, ham shafqatsiz kitobxon edi; yaxshi asarga xayrixoh, yomon asarga murosasiz. Butun boshli bir asarni yoki bir yozuvchini bitta ifodasi bilan “yo‘qqa” chiqarar, iste’dod ahliga nisbatan esa boshqalar qalbida ham xayrixohlik uyg‘otishga urinib yurar, fikrini o‘tkaza oladigan qat’iyat va keskinlikka ega edi. Nasr va she’rning eng yaxshi parchalarini o‘qib yurar, nutqi ta’sirchan edi.
Suhbatlashganda o‘zini suhbatdoshi saviyasida tutar, balanddan kelmas, hayot va adabiyotni tushunishda suhbatdoshi baland bo‘lsa, u baland, suhbatdoshi o‘rta bo‘lsa, u ham o‘rta. Johil va nodonlar bilan so‘zlashganda esa oshkora g‘ashlanib turar edi.
“BAHORGA CHULG‘ANDI BIZNING JANUBLAR…”
Shukur aka ba’zi maqollarni shunday o‘rni-o‘rnida, voqelik onida ishlatar ediki, hayron qolardik. Birovning tomog‘iga suv uchsa: “Non tiqilsa ─ suvga bor; suv tiqilsa ─ go‘rga bor, deydilar”, derdi. Biror yosh shogirdining gapiga yursa: “Tuya qarisa, bo‘talog‘iga ergashadi”, derdi. Biror kishi yashirgan narsasini topolmasa: “Ko‘r yashirganini sog‘ topmas” derdi.
Quyidagi she’riy satrlarni bot-bot takrorlab turar edi:
“Surxon bog‘larida gul to‘kdi o‘rik, Bahorga chulg‘andi bizning janublar...” “Peshonangning yozdig‘idan ayrilma, yor, Jonim chiqar, qo‘shiq aytsam, qayrilma, yor...” Ba’zi she’riy parchalar Shukur akaning nutqidan eshitilganda ta’sir kuchi ortib ketar edi. Masalan: “Lekin mudom istadim bir yaxshi zamonlarni, Daraklaring bormi, yor, Andijon tomonlarda”,